POBIERZ

Darmowy Wedding Planner

 by FotoGrzybowski

WAŻNE! 

Jeśli sami prowadzicie pojazd, powiedzcie o tym fakcie księdzu, aby ilość wina była tylko symboliczna. Wbrew pozorom podczas ślubu można stracić prawo jazdy.

Kwestia obrączek...

WAŻNE! 

 

Podczas załatwiania formalności, goście powinni wchodzić do kościoła i zajmować miejsca. Poproście także aby Wasi goście nie zostawiali w wejściu żadnych przedmiotów, parasoli czy wózków.

Wejście do Świątyni...

FotoGrzybowski - Fotografuje emocje!

  Czas na życzenia, osobiście zachęcam wszystkie Pary Młode, by element ten przenieść na salę dla własnego bezpieczeństwa oraz wygody. Pod kościołem życzenia przyjmijcie tylko od osób, których nie przewidzieliście miejsca na swoim weselu. Jeśli jednak przewidujecie życzenia pod kościołem warto upewnić się, że bezpośrednio po Was nie ma kolejnego Ślubu lub co gorsze pogrzebu abyście nie przeszkadzali sobie nawzajem. Pamiętajcie, że w większości przypadków Wasi rodzice są już właśnie w drodze na salę weselną, w której powitają Was chlebem. 

 

 

Życzenia

WAŻNE! 

Para Młoda opuszcza kościół POWOLI!

Zazwyczaj po zakończeniu Mszy Świętej, ksiądz podchodzi do nowożeńców z ozdobnym dyplomem małżeńskim. W wielu kościołach Para Młoda podchodzi do wizerunku Patrona Kościoła w celu modlitwy, warto modlić się na tyle długo, by kościół opustoszał, a wszyscy goście czekali na zewnątrz, gdyż to właśnie tam przenosi się akcja! 

 

 

 

Ufff... Najgorsze za nami... i widzicie wszystkich gości przygotowanych do wystrzelenia tub, rzucania monetami i ryżem ale czy na pewno? Niektóre Sanktuaria i Kościoły nie zezwalają na wystrzeliwanie tub twierdząc brakiem odpowiedzialności za sprzątających. Warto przed Ślubem poruszyć tę kwestię z Proboszczem ewentualnie wyznaczyć (Świadka:)) odpowiedzialnego za ogarnięcie terenu po wyrzutniach. Warto także jasno przekazać gościom na co wyrażacie zgodę, a co dla Was jest przejawem kiczu. Coraz częściej spotykam się z zaniechaniem rzucania ryżem, który potrafi zostać na długo we włosach i welonie Pani Młodej. Tuby są zazwyczaj również standaryzowane wręcz zakupywane przez pary młode, a wyznaczane są tylko osoby, które w umiejętny sposób wystrzelą je tworząc niezapomnianą scenerię. Pamiętajcie, że jeśli Księża nie zgodzą się na tuby możecie je wykorzystać na sali podczas pierwszego tańca lub dalszej zabawy.

 

 

Koniec Mszy i wyjście ze Świątyni

WAŻNE! 

Powoli! Głośno! Wyraźnie!

Do siebie, nie do księdza czy podłogi :)

 Tutaj jak w trakcie każdej Mszy Świętej. Jedyną zmienną jest Wasza Komunia Święta, którą przyjmujecie pod dwiema postaciami. 

 

 

 

 

 Po Homilii czas na najważniejsze wydarzenia, a cała uwaga z księdza przechodzi na Was.

 Po pierwsze otrzymacie trzy pytania: 

 

1.Czy chcecie dobrowolnie i bez żadnego przymusu zawrzeć związek małżeński?

2.Czy chcecie wytrwać w tym związku w zdrowiu i w chorobie, w dobrej i złej doli, aż do końca życia? 

3.Czy chcecie z miłością przyjąć i po katolicku wychować potomstwo, którym was Bóg obdarzy?

 

Na wszystkie odpowiadacie: Chcemy. To jest prostsza część czas na trudniejszą czyli przysięgę.

 

Moja rada na przysięgę jest taka: Nauczcie się jej na pamięć! Często wystarczy chrząknięcie któregoś z gości i już nie słyszymy szepczącego księdza.

 

Pan młody: „Ja (Twoje imię) biorę Ciebie (imię narzeczonej) za żonę i ślubuję Ci: miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz, że Cię nie opuszczę aż do śmierci. Tak mi dopomóż, Panie Boże Wszechmogący, w Trójcy jedyny i wszyscy święci.” 

 

Pani młoda: „Ja (Twoje imię) biorę Ciebie (imię narzeczonego) za męża i ślubuję Ci: miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz, że Cię nie opuszczę aż do śmierci. Tak mi dopomóż, Panie Boże Wszechmogący, w Trójcy jedyny i wszyscy święci.” 

 

Ksiądz: „Co Bóg złączył, człowiek niech nie rozdziela” (Mt 19, 6). Małżeństwo przez was zawarte, ja powagą Kościoła katolickiego potwierdzam i błogosławię w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego

Część Eucharystyczna.

Przysięga...

WAŻNE! 

Moim zdaniem warto jest w niedzielę poprzedzającą ślub uczestniczyć we Mszy Świętej w kościele, w którym zdecydowaliście wziąć ślub. Pozwoli Wam to dokładnie poznać przebieg Mszy oraz zwrócić uwagę na wszelkie zachowania księdza poprzedzające najważniejsze wydarzenia, aby nie popełnić faux pas.

Podczas liturgii czytane są dwa czytania, i dwa psalmy. Para młoda może poprosić księdza, aby były one sprawowane przez członka rodziny. Często psalm śpiewany jest przez oprawę muzyczną kościoła, którą wybraliście. Kolejnym etapem jest kazanie, które skierowane jest do Was, dotyczy zazwyczaj chrześcijańskiego modelu rodziny, często także opowiadane są anegdotki wszystko to zależy od księdza sprawującego Mszę.

 

 

Liturgia...

WAŻNE! 

Dobrze zaplanuj kwestię podania i przekazania obrączek. Rozważ wszystkie za i przeciw. Obrączki ślubne wbrew krążącym opinią nie powinny być za duże by nie spadały podczas zabawy weselnej.

 

 Ostatnio jest to temat budzący najwięcej pytań, czy poduszka? czy pudełeczko? czy taca? niesione przez dzieci? świadków? rodzeństwo? itd... itp... 

 

 Otóż, oprawa w jakiej zostaną podane obrączki zależy tylko i wyłącznie od Was. Dobór sposobu podania obrączek powinien być dostosowany do motywu ślubu. a także ozdób. Przykładowo w tematyce boho i rustykalnym świetnie sprawdzają się pudełeczka wyścielone mchem oraz plastry drewna ;) Niezwykle uniwersalna i akceptowalna we wszystkich stylach jest złota taca zazwyczaj dostępna w kościele.

 

 Sprawa tego, kto zaniesie obrączki pod ołtarz również jest kwestią do mocnego przemyślenia. W standardzie podaje on ministrant lub kościelny jednakże mogą mieć oni problem z sposobem ich podania ze względu na strach przed zniszczeniem lub upadkiem obrączek. w tym wypadku obrączki podawane są na kościelnej tacy. 

 Często decydujecie się by obrączki do ołtarza zaniosły Wasze pociechy (lub kogoś bliskiego) w tym wypadku najważniejsze jest aby nie obarczyć dziecka dodatkowym stresem, w i tak wyjątkowo stresującym momencie. Warto dobrze przedstawić dzieciom wizję procesji i wręczenia obrączek, ale nie wymagać za wiele. Jeśli dziecko jest wyjątkowo nieodporne na stres, a jesteście przekonani o tym, że musi zanieść te obrączki warto, by nad momentem przekazania obrączek czuwali dziadkowie, którzy wskażą moment ich podania :)

 

Same obrączki powinny być wybrane zgodnie z Waszym uznaniem oraz wbrew krążącej opinii nie powinny być za duże. Za duża obrączka będzie się ześlizgiwać podczas weselnych pląsów i przeszkadzać w swobodnej zabawie. Przed ceremonią użyj kremu do rąk, nie dość, że wasze ręce będą się jeszcze lepiej prezentowały to nawilżona skóra pozwoli lepiej wsunąć obrączkę.

 

WAŻNE! 

Wszelkie ustalenia dotyczące wejścia do kościoła należy ustalić z księdzem podczas spisywania protokołu ślubnego znanego bardziej jako zestaw niezręcznych pytań od księdza ;)

 Gdy załatwicie już wszystkie formalności czas na wejście do Świątyni. Według tradycji polskiej Para Młoda staje przed drzwiami Kościoła ( w razie niepogody w przedsionku) skierowana w kierunku ołtarza. Ksiądz Koncelebrans wychodzi po Was w asyście ministrantów lub w formie pochodu za Księgą Liturgiczną. Rzadziej jednakże nadal spotykane jest wejście w stylu amerykańskim, w którym Panna Młoda jest wprowadzana do kościoła przez ojca/bliską osobę, a Pan Młody czeka pod ołtarzem.

 

 

 Zazwyczaj po przyjeździe pod kościół, wraz z świadkami udajemy się do Zakrystii lub Kancelarii Parafialnej, w której podpisujecie protokół zawarcia związku małżeńskiego. W tym czasie Ksiądz Koncelebrans w skrócie przypomni Wam wszystko co mówił w trakcie poprzednich spotkań oraz na szybko omówi przebieg ślubu. Zdarza się, że księża stosują też komunikację "oczną" by wspomóc młodych w tym momencie, także podczas wizyty w Zakrystii zostaniecie o tym poinstruowani. Watro w tym miejscu przypomnieć księdzu o wszelkich Waszych ustaleniach jeśli są one inne niż te powszechnie stosowane. 

Zaczynamy od Kancelarii...

 

Każda parafia jak i każdy człowiek różni się od siebie, jednakże schemat ceremonii pozostaje taki sam. W tym poradniku opowiem Wam, jak wygląda krok po kroku Ślub Kościelny i na co zwrócić uwagę, by Wasz ślub był zapamiętany od najlepszej strony ;)

Ślub Kościelny, czyli co i jak...

Fotografia 

Ślubna

Fotografia 

Kobieca

Sesje

Narzeczeńskie

Sesje 

Stylizowane

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone - All rights reserved 

Created by FotoGrzybowski

2023 ©

FotoGrzybowski - Fotografuje emocje!